گردنه حیران (جاده آستارا اردبیل)، مرز بین دو استان گیلان و اردبیل، از زیباترین منطقه های طبیعت ایران است. مسیر گردنه حیران اردبیل، به دلیل اختلاف ارتفاع از استان گیلان به اردبیل است که طبیعت، نهایت زیبایی خود را به رخ بیننده اش می کشد. همچنین به دلیل اختلاف دما در دو استان و اختلافی که طبیعت دو استان باهم دارند، در اکثر ساعات شبانه روز، پوشیده از مه است. دیدن مه و قدم زدن در دل آن حس زیبا رهایی را به گردشگران می دهد. استان گیلان، مرز بین المللی از طریق آستارا با جمهوری آذربایجان را دارا است. همچنین گیلان، از سمت شمال به دریای خزر و کشور آذربایجان، از سمت غرب به استان اردبیل، از سمت جنوب به استان زنجان و قزوین و از سمت شرق به استان مازندران محدود می شود.روستای حیران نام روستایی ییلاقی و زیبا در شهرستان آستارا، واقع در استان گیلان است. این روستا در فاصله 30 کیلومتری آستارا قرار گرفته است. 

 

 

گردنه حیران اردبیل، به همراه روستای ونه بین، حاجی امیر بالا و حاجی امیر پایین شامل مناطق حفاظتی سیاسی و جغرافیایی استان گیلان می شود، از یک طرف به کوه هایی مشرف است که پوشیده از جنگل های انبوه است و از طرفی دیگر، مشرف به دره ای نه چندان عمیق که از میان آن، رود آستارا، چای و جاده آستارا اردبیل عبور می کند. این رود تعیین کننده مرز استان گیلان در ایران و کشور جمهوری آذربایجان است. 

 

 

در اکثر مواقع سال گردنه زیبای حیران اردبیل در جاده آستارا اردبیل زیر پوششی از مه قرار می گیرد و از نظر طبیعی هم، کوهپایه ها و دره ها، پوشیده از گل و گیاهان جنگلی و مرتعی است. با تمام این ها، گردنه حیران چندان مرتفع و رفیع نیست. ارتفاع بلندترین نقطه گردنه از سطح آب های آزاد، حدود1500 متر تخمین زده شده، در واقع دلیل اصلی وجود همیشگی مه در این منطقه، ارتفاع زیاد گردنه نیست، بلکه رطوبت دریای خزر باعث این امر است.