بوستان مینیاتور تهران بوستانی در شرق تهران است که با هدف نمایش ماکت‌های مینیاتوری آثار میراث جهانی ایران که در فهرست یونسکو به ثبت رسیده‌اند، ساخته شده‌است. وسعت این پارک حدود ۳ هکتار است. این بوستان در شمال خیابان جانبازان (گلبرگ) و شرق خیابان کرمان قرار دارد. ایده این پارک از باغ‌های ایرانی رونوشت شده‌است. در فاز نخست ماکت تخت جمشید، چغازنبیل، میدان نقش جهان اصفهان، پاسارگاد، تخت سلیمان، گنبد سلطانیه، ارگ بم، کلیساهای ارامنه، کوه کتیبه بیستون، مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی، بازار تبریز و آبشارهای شوشتر برای بازدیدکنندگان ارائه شده‌است. در فاز بعدی این پارک، گسترش ماکت‌های مینیاتوری گنبد قابوس، مسجد جامع اصفهان، کاخ گلستان و روستای دستکند میمند کرمان و دیگر باغ‌های نه گانه ایرانی به اجرا در می‌آید.

در واقع، می توان این پارک را مدل کوچک شده ای از کشور دیدنی ایران دانست که قطعا می تواند برای گردشگران داخلی و خارجی جذاب به حساب آید.

باغ موزه مینیاتور یکی از زیباترین و جذاب ترین بوستان های تهران بوده که به وسعت 30 هزار مترمربع در این شهر دیدنی افتتاح شد. برای طراحی این باغ موزه از معماری مدرن استفاده شده که در کنار آن عناصری از معماری سنتی مانند کاشیکاری ها، حوض ها و آبراه ها دیده می شوند. در واقع، می توان طراحی این بوستان را ترکیبی از دو معماری سنتی و مدرن دانست که به زیبایی با هم تلفیق شده و نمایی فوق العاده جذاب را برای بازدیدکنندگان به نمایش گذاشته اند.

ماکت های بوستان مینیاتوری

سازمان پارک ها در سال 1391 فراخوانی را منتشر کرد و در آن از هنرمندان ایرانی برای ساخت ماکت های بوستان مینیاتور تهران دعوت بعمل آورد. در نهایت، بهترین و متخصص ترین افراد برای ساخت ماکت ها شناسایی شده و کار طراحی باغ آغاز شد. در فاز اول پروژه، 12 اثر از مهمترین آثار تاریخی ایران انتخاب شده و ماکت های زیبایی از آن ها به نمایش گذاشته شدند. در ادامه مطلب باغ موزه مینیاتور تهران، این آثار را معرفی کرده و در مورد هریک توضیح کوتاهی می دهیم.

مجموعه تاریخی بیستون: یکی از مهمترین آثار باستانی ایران که در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده، مجموعه تاریخی بیستون به شمار می آید. این مجموعه در فاصله 30 کیلومتری شهر کرمانشاه قرار داشته و ارزشمندترین آثار تاریخی ایران تا پیش از اسلام را در خود جای می دهد.

تخت جمشید: یکی از برجسته ترین آثار باستانی ایرانی که از زمان هخامنشیان در ایران به جای مانده، تخت جمشید یا پرسپولیس نام دارد که ساخت آن به 512 سال پیش از میلاد برمی گردد. این مجموعه شگفت انگیز نمادی از شکوه و عظمت تمدن ایرانیان بوده که پس از گذشت 2500 سال همچنان پابرجا مانده و تحسین بسیاری از مردم جهان را برانگیخته است. نمونه کوچکی از تخت جمشید در بوستان مینیاتور تهران ساخته شده که تماشای آن برای علاقمندان قطعا خالی از لطف نخواهد بود.

چغازنبیل: چغازنبیل نام معبدی مقدس مربوط به دوران ایلامیان بوده که در استان خوزستان قرار دارد. ماکت این معبد یکی از 12 ماکت ساخته شده در بوستان مینیاتوری به حساب می آید.

ارگ بم: ارگ بم، بزرگترین بنای خشتی دنیا به حساب می آید که در بطن شهر بم جای دارد. این مجموعه تاریخی در زلزله سال 82 به طور کامل از بین رفت و نابود شد و به خاطر شناساندن زیبایی هایش قبل از تخریب به جوانان و نوجوانان، ماکت کوچکی از آن در قسمتی از باغ موزه مینیاتور تهران به نمایش گذاشته شده است.

تخت سلیمان: یکی از مهمترین آثار تاریخی ایران که از زمان اشکانیان به جای مانده، تخت سلیمان نام دارد. این مجموعه یکی از بزرگترین مراکز مذهبی، آموزشی و اجتماعی قبل از اسلام بوده که در حمله روم به ایران از بین رفته و تنها خرابه هایی از آن بر جای مانده اند. به دلیل نمایش و یادآوری این اثر دیدنی به نسل جوان ایران، ماکت بسیار زیبایی از آن در بوستان مینیاتور تهران ساخته شده و در معرض دید عموم قرار گرفته است.

گنبد سلطانیه: گنبد سلطانیه یکی از شاهکارهای معماری ایران بوده که حدود 750 سال قبل به دستور سلطان محمد خدابنده، حاکم مغول ساخته شد. نمونه کوچکی از این بنای هشت ضلعی آجری با گنبد آبی رنگ ساخته شده و در بخشی از باغ موزه مینیاتور تهران مستقر شده است.

مجموعه پاسارگاد: پاسارگاد، پنجمین مجموعه در فهرست یونسکو بوده که شامل بناهایی چون پاسارگاد، آرامگاه کوروش، آرامگاه کمبوجیه، کاخ دروازه، کاخ بارعام، دو کوشک و کاروانسرای مظفری هست که از دوران هخامنشی بر جای ماندند. این مجموعه در استان فارس قرار داشته و نمونه کوچکی از آن در بوستان مینیاتور تهران ساخته شده است.

کلیساهای ارامنه: کلیساهای تادئوس مقدس (قره کلیسا) و زور زور (کلیسای مریم مقدس) در استان آذربایجان غربی و کلیسای سن استپانوس در استان آذربایجان شرقی، سه کلیسای ارامنه در ایران هستند که نام آن ها در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده و ماکت این سه کلیسا نیز در بوستان مینیاتور قرار داده شده است.

مجموعه شیخ صفی الدین اردبیلی: شیخ صفی الدین اردبیلی عارف و شاعر نامی قرن هشتم هجری بوده که آرامگاه وی یکی از مهمترین آثار تاریخی ایران به شمار می آید. آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی در شهر اردبیل قرار داشته و نمونه بسیار زیبایی از آن نیز در بوستان مینیاتور مستقر شده است.

بازار تبریز: بازار تبریز با معماری سنتی و دیواره های آجری، بزرگترین بازار سرپوشیده جهان بوده که نام آن در فهرست میراث جهانی یونسکو دیده می شود. نمونه ای از این بازار باشکوه را می توانید در باغ موزه مینیاتور تهران مشاهده نمایید.

میدان نقش جهان اصفهان: میدان نقش جهان یکی از زیباترین آثار تاریخی به جای مانده از دوران صفویان است. دور تا دور این میدان با 200 حجره دو طبقه احاطه شده و بناهای باشکوهی مانند عالی قاپو، مسجد شیخ لطف الله، مسجد امام و سر در قیصریه نیز در 4 طرف آن دیده می شوند. ماکت میدان نقش جهان یکی از زیباترین ماکت های ساخته شده در بوستان مینیاتوری بوده و در سالیان گذشته مورد توجه علاقمندان بسیاری قرار گرفته است.

آبشارهای شوشتر: سازه های آبی شوشتر مجموعه ای بی نظیر از آسیاب ها، آبشارها و کانال ها و تونل هایی برای هدایت آب بوده که در زمان هخامنشیان و ساسانیان در شهر شوشتر ساخته شدند. این مجموعه بی نظیر که با عنوان بزرگترین سازه صنعتی در دوران باستان شناخته می شود، با هدف بهره گیری بهتر از آب ساخته شده بود. در حال حاضر، نمونه ای از این سازه شگفت انگیز در بوستان مینیاتور تهران به نمایش گذاشته شده و برای طراحی آن نیز از شبکه های واقعی آب استفاده شده است.